آموزشگاه
ابزار و مواد اولیه

برای فراگیری این هنر نیاز به ابزار و مواد لازم داریم که مشروح آن ذکر می‌گردد:

۱- ابزار

۲- مواد لازم

۳- طرح و نقش

۴- نگهداری

۵- ارائه

۶- مجوز تولید

۷- ارائه در فروشگاه

۸- کسب وکار

در این مجال سه بخش ابتدایی از این هنر را تقدیم حضورتان می‌نماییم:

۱- ابزار

ابزاری که در عصر کنونی مورد استفاده قرار می‌گیرد “هویه قلمی” ۴۰ وات است که استاندارد می‌باشد. هنرمندی اثرش در این هنر قابل قبول و دارای ارزش است که از هویه قلمی استفاده نماید. چراکه این هنر نگارگری محسوب می‌شود و ابزار آن بایستی دقیقا شبیه قلم باشد. هویه‌هایی که دارای نوک‌های فراوان و اشکال مختلف می‌باشند در قالب اثر هنری نمی‌گنجد و جنبه غیرهنری به خود می‌گیرد و در رسته کارهای صنعتی قرار می‌گیرد. توانایی و مهارت هنرمند در استفاده از هویه قلمی است که بتواند با یک نوک و یک هویه با حرارت ثابت تمامی زوایای هنری را به زیبایی خلق نماید. ایجاد رنگ‌های مختلف و ایجاد خطوط و نقوش با یک هویه و با حرارت ثابت و با فرم قلم نشان دهنده مهارت و دقت هنرمند در خلق اثر هنری است. استفاده از هرگونه رنگ که در لابلای بافت‌های سوخته استفاده می‌شود در این هنر غیر قابل قبول است و کار را از ارزش هنری ساقط می‌کند.

۲- مواد لازم

چوب: چوب‌های شمشاد، گردو، سپیدار، افرا، مناسب‌ترین چوب‌هایی هستند که در این هنر مورد استفاده هستند.

سنباده: سنباده درشت و نرم. قبل از اجرای سوخته کاری روی چوب بایستی سطح چوب کاملا سنباده زده شود و کاملا صیقل داده شود.

مداد اتود: برای طراحی و یجاد نقش مورد نظر روی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاک کن: برای پاکسازی اضافه‌های طرح که اشتباه اجرا شده است.

اسپری: برای تمیز ماندن تابلو در پایان کار از اسپری استفاده شود.

۳- طرح و نقش

از آنجایی که ما در کشوری با تمدن و فرهنگ ایرانی هستیم بهتر است از آثار تاریخی و فرهنگی و هنری مرتبط با کشور خودمان استفاده گردد. متاسفانه عده‌ای از هنرجویان پس از فراگیری ابتدایی این هنر اقدام به ایجاد تابوهایی می‌کنند که با فرهنگ و آداب و رسوم ما سنخیت ندارد و ترویج فرهنگ بیگانه را می‌نمایند. در مقایسه با طرح سگ و مینیاتور ایرانی چه خوب است مینیاتور استفاده شود و یا عوض طراحی تصاویر بی مفهوم فراماسونی از الگوهای ایرانی استفاده شود.

بهترین طرح‌ها استفاده از خطوط ایرانی نستعلیق و شکسته نستعلیق و استفاده از آیات قرآنی به خط ثلث و نسخ است که دیدن یک تابلوی قرآنی در پایان حس آرام بخشی به هنرمند منتقل می‌نماید. استفاده از طرح‌های مینیاتوری که فرهنگ ایرانی را ترویج می‌کند بهتر است. طرح‌های اسلیمی، تذهیب، گل و مرغ نیز مورد قبول می‌باشد. کشیدن طبیعت ایران در قالب عکس که تبلیغی برای هنر ما نیز می‌گردد.

۴- نگهداری

در هنگام کار بایستی از تابلو به خوبی مراقبت کرد. عرق دست نباید روی طرح و یا نقش با مداد برسد؛ چراکه باعث پخش شدن رنگ مداد روی سطح چوب می‌گردد. گاها تابلو چند روز به طول می‌انجامد. هر روز پس از اتمام کار تابلو را در جایی بگذارید که گرد و خاک و یا افتاب به آن نرسد. رطوبت زیاد نیز برای تابلو مخرب است.