درباره مؤسسه

مؤسسه فرهنگی هنری سوخته نگاری ایران با مدیریت استاد مرتضی نداف و با پشتوانه ربع قرن تجربه و فعالیت در طراز جهانی مفتخر است در اشاعه و ترویج هنر سوخته نگاری، علاقمندان زیادی را در اقصی نقاط کشور ترغیب و تشویق به خلق آثار اصیل ایرانی اسلامی نماید که امروز شاهد جمعیت کثیری از هنرمندان زبده‌ای هستیم که در امر تولید آثار زیبای سوخته نگاری فعالیت می‌نمایند.

سوخته نگاری از هنرهای سنتی و البته فراموش‌شده ایران بود که با همت هنرمندان معاصر و اساتید برجسته کشور به ویژه استاد مرتضی نداف در طی ۲۷ سال فعالیت احیا گردیده است. در این هنر، دقت از جایگاه بالایی برخوردار می‌باشد؛ کوچک‌ترین بی‌دقتی و عدم تمرکز باعث مخدوش شدن اثر و آسیب جدی خواهد شد که از ارزش آن می‌کاهد. تناسب کنتراست‌های اعمال‌شده بر روی چوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در هنر سوخته نگاری از سه شاخه رنگ اصلی: سوخته تیره، قهوه‌ای و طلایی استفاده می‌شود و طیف‌های مختلفی که از این سه رنگ به وجود می‌آید، تعیین‌کننده زیبایی اثر خواهد بود. خلق کنتراست‌های مختلف از سه رنگی که گفته شد و البته برقراری تناسب بین آنها، تنها هنری است که یک هنرمند سوخته نگار پس از انتخاب شایسته طرح باید به منصۀ ظهور بگذارد و به اثر خود روح هنری عطا کند.

طرح‌های ملی