رکورد دار کوچکترین تابلوهای هنری روی چوب /

مریم مقدس به روایت سوخته‌نگاری

مرتضی نداف رکورددار کوچکترین تابلوها و کتیبه‌های هنری روی چوب است و اخیرا اثری با عنوان «مریم مقدس» در رویداد هنری طهران از او به نمایش درآمده است.

رکورددار کوچکترین تابلوهای هنری روی چوب / مریم مقدس به روایت سوخته‌نگاری

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مرتضی نداف متولد مرداد ۱۳۵۹ در کاشمر و یکی از هنرمندان جوان در حیطه هنرهای تجسمی و موسیقی سنتی است. آثار او در موزه‌هایی چون موزه هنرهای سنتی میراث فرهنگی، موزه آستان قدس رضوی، موزه هنرهای معاصرتهران، موزه مدرس کاشمر و موزه شخصی رهبر جهانی بکتاشیه در آلبانی به نمایش درآمده‌اند.

کتابت جز۳۰ قرآن کریم به خط استاد نیریزی از آثار مهم اوست. هشت اثر قرآنی ارزشمند سوخته نگاری از نداف، در موزه هنرهای معاصرتهران و موسسه توسعه هنرهای معاصر نگهداری می‌شود. چندی پیش و در سالروز ولادت امام رضا علیه السلام در خبرگزاری تسنیم از مجموعه جنت الرضا(ع) که شامل هشت تابلوی سوخته نگاری از القاب امام رضا (ع) بود، رونمایی شد.

وی در سال جهانی مولانا که از طرف یونسکو نامگذاری شده بود نمایشگاهی اختصاصی در موزه ملی آلبانی در شهر تیرانا برپا کرد و در هتل بین المللی تیرانا نیز به اجرای کنسرت تک نوازی نی پرداخت. نداف در اکسپوی جهانی شانگهای چین در سال ۲۰۱۰ حضور داشت و در آنجا به اجرای زنده سوخته نگاری پرداخت.

مرتضی نداف رکورددار کوچکترین تابلوها و کتیبه‌های هنری جهان روی چوب  است، که با چشم غیر مسلح و هنر سوخته نگاری انجام داده است. از جمله آثار ریزنگاری وی نگارش آیت الکرسی و هفت مرتبه سوره توحید روی یک دانه گندم است . صفحه اول سوره یاسین را در مقیاس ۹ میلیمتر به شکل دورانی اجرا نموده است. بسم الله الرحمن الرحیم را در مقیاس عرض نیم میلیمتر و طول ۳ میلیمتر با هویه و چشم غیر مسلح روی پرکاه کتابت نموده است. وی شمایل حضرت علی علیه السلام را روی دانه ارزن سوخته نگاری کرده است.

کوچکترین  تابلوی نقاشی جهان را در مقیاس  ۲٫۵×۳٫۵ میلیمتر با هنر سوخته نگاری و چشم غیر مسلح و به طور بداهه و بدون طراحی اولیه انجام داده است که تصویر آن مربوط به پادشاه کشور برونئی حسن البولکیا است.

این هنرمند در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا گفت: به دعوت بنیاد فرهنگی هنری فرش رسام عرب زاده و موسسه فرهنگی اکو در «رویداد هنری طهران» شرکت کردم. دو اثر سوخته نگاری‌ام با عنوان مریم مقدس و مسیح علیه السلام در گالری دیپلمات موسسه اکو در کنار سایر آثار اساتید مطرح ایران به نمایش درآمد. تابلوی مریم مقدس(س) برگرفته از طرحی قدیمی مربوط به سالهای ۱۵۰۰ میلادی در دوره رنسانس است.

او ادامه داد: ابعاد این اثر ۴۵×۶۵ سانتیمتر است. این اثر را طی هشت ماه و میانگین روزی حداقل سه ساعت کار اجرا کرده‌ام که مربوط به سال۱۳۸۴ است. قبل از اجرای تابلوی مریم مقدس(س) مطالعاتی درباره شخصیت این بزرگ بانوی جهان هستی انجام دادم. ابتدا سوره مریم را چند بار با دقت به همراه ترجمه‌های مختلفی که در دسترس داشتم، خواندم. از یکی از دوستان ارمنی‌ام خواستم آنچه از حضرت مریم و مسیح علیه اسلام میداند را برایم توضیح دهد. آن زمان یک نوارکاستی از داستان زندگی مریم مقدس(س)  را گرفتم و گوش دادم تا در هنگام اجرای تابلو حس بیشتری داشته باشم. من هنگام اجرای این تابلو با عشق و ارادت و با وضو کار می‌کردم. شخصیت والای حضرت مریم که از زنان اهل بهشت است برایم بسیار شگفت انگیز بود. من مسلمان هستم و هر پیامبری پیروان خودش را داراست و هر دینی  نامی دارد. من همانطور که به حضرت زهرا(س) متوسل می‌شوم  به حضرت مریم و مسیح علیه السلام نیز متوسل شده‌ام و به خواسته‌ام رسیده‌ام.

کنتراست‌های رنگی در طیف سوخته روی چوب و تکنیک‌های هنری در این اثر به اوج خود رسیده است. کمترین رنگ‌های سوخته نزدیک به طلایی تا سوخته‌ی تیره در این تابلو کاملا مشهود است. تفکیک کردن اجزای طرح که شامل لباس‌ها و پارچه‌ها و صندلی و رنگ مو و پوست است با یک هویه قلمی ساده کاری بسیار دشوار و حساس است و نیاز به آشنایی کامل به این هنر دارد که بتوان با هویه که فقط سطح چوب را می‌سوزاند، جنس لباس حضرت مریم از بدن حضرت عیسی(ع) را تفکیک کرد. همچنین پارچه‌ای که به دور حضرت عیسی پیچیده شده است می‌بایست جنسش از پارچه‌های اطرافش جدا شود، آنهم با یک هویه ساده  و یک نوک هویه از جنس مس و با یک حرارت ثابت. در نهایت می‌بایست یک تناسبی بین رنگ‌های سوخته و فرم طرح ایجاد کرد تا نهایت امر اثری زیبا و ماندگاری بجا بماند.

تابلو «مریم مقدس» در سال ۱۳۸۵ به کشور آلمان برده می‌شود تا ارزش مادی‌اش مشخص شود. در شهر مونیخ چند گالری معتبر خواهان خرید این اثر می‌شوند اما مرتضی نداف حاضر به فروش این اثر نمی‌شود.

در پایان «رویداد هنری طهران» نشان این رویداد توسط معاون موسسه فرهنگی اکو خانم ایمانی و سعیدمحمدزاد اکبری مدیرمسئول رویداد هنری طهران، به مرتضی نداف اهدا شد.

البروفیسور مرتضى نداف هو صاحب أصغر قطعه فنیه فی العالم.

Professor Morteza Nadaf is the owner of the world's smallest art piece.
Le professeur Morteza Nadaf est le propriétaire de la plus petite œuvre d'art au monde.
Professor Morteza Nadaf ist der Besitzer des kleinsten Kunstwerks der Welt.
Il professor Morteza Nadaf è il proprietario del più piccolo pezzo d'arte al mondo.
モルテザ・ナダフ教授は、世界で最も小さな美術品の所有者です。
Профессор Мортеза Надаф является владельцем самого маленького произведения искусства в мире.
Painting Mary on the wood
Живопись Марии на дереве
Mary auf dem Holz malen
Peindre Marie sur le bois
gallery artwork


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید