حضور پررنگ خیابان هنر در فرهنگسرای کتاب/هنر سوخته هم عرضه شد

گروه : فرهنگی
حوزه : کتاب و ادبیات
شماره : ۱۳۹۱۰۲۱۷۰۰۱۱۸۰
تاریخ : ۹۱/۰۲/۱۷ – ۱۶:۲۰
خبرگزاری فارس: خیابان هنر در فرهنگسرای کتاب با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری اعم از عکاسی، سوخته کاری، معرقکار و خوشنویسی از حضور خوب بازدیدکنندگان در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برخوردار است.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، خیابان هنر با حضور ۳۰ هنرمند در رشته های مختلف و متنوعی مانند تذهیب، نقاشی، کاشیکاری، معرق، ریسندگی و بافندگی و غیره در حاشیه فرهنگسرای کتاب مستقر

در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از سوی این فرهنگسرا برپا است.

در امتداد غرفه مربوط به فرهنگسرای کتاب، میزهای خالی متعددی چیده شده که با گذشت زمان به مرور با حضور هنرمندان رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است؛ این هنرمندان که هر روزه بعد از ساعت ۱۳:۳۰ کار خود را آغاز می کنند

به دعوت از سازمان فرهنگی هنری برای ارائه و عرضه تولیدات و هنر خود پس از برگزاری چندین خیابان هنر در سطح شهر، این بار به مصلای تهران و نمایشگاه کتاب آمده اند.

* خودمهر: کارگاه و خیابان هنر تا ساعت ۲۰ در نمایشگاه کتاب دایر است

 علی خودمهر، مسئول کارگاه ها و خیابان هنر، با اشاره به برپایی این خیابان هنری به همت موسسه هاتف شهر می گوید: این برنامه در طی روزهای نمایشگاه تا ۲۰ ادامه دارد و طی آن ۳۰ هنرمند انواع هنرهای دستی و

تولیدات خود را در معرض دید عموم قرار می دهند؛ با اینکه دو سه روزی از برگزاری نمایشگاه نگذشته است ولی استقبال هنردوستان کتابخوان بی نظیر است چرا که خیابان هنر با برپایی چندین دوره در سطح شهر جای خود را در بین

مردم باز کرده است و مردم با هربار برپایی این برنامه هر چه بیشتر با هنرها و صنایع دستی کشورمان آشنا می شوند.

*هنر سوخته!

همینطور که از کنار میزهایی که یکی یکی با حضور هنرمندان رونق می گیرد می‌گذریم به کنار میز «سوخته کاری» می رسم؛ مرتضی نداف، این هنر را یکی از هنرهای قدیمی ایرانی عنوان می کند که قدمتی چهار هزار ساله دارد.

* نداف: نمونه هنر «سوخته کاری» بر روی استخوان عقاب بوده است

وی می گوید : ابزار اولیه این هنر درفش بوده ولی در حال حاضر با هویه کار آن را انجام می دهند، نمونه قدیمی این هنر روی استخوان پای عقاب است که از زمان شوش باستان موجود بوده است.

در حال حاضر فقط پنج یا ۶ نفر در ایران این هنر را به صورت حرفه ای دنبال می کنند؛ تا الان این هنر را از طریق اینترنت و فضای مجازی و نیز نگارش مقاله در مطبوعات و سایت ها آموزش می دادیم؛ خیابان هنر فرصتی برای

ارایه این هنر به صورت چهره به چهره شده است.

*معرقکار ، کارآفرین

قربانی هنرمند دیگری است که معرق چوب انجام می دهد، وی در معرفی هنر خود می گوید: در این حرفه چوب های تنه درخت را برش می زنیم و روی زمینه دلخواه چسبانده و رنگ می کنیم.

* قربانی: توجه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری به معرفی هنرهای مختلف

 وی که چند سال پیش به عنوان زن کارآفرین در فرهنگسرای کار تقدیر شده بود، ادامه می دهد: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در معرفی و آشنایی شهروندان با هنرهای دستی، از سازمان ها و نهادهایی است که متولی اصلی معرفی این هنرها هستند؛ هم اکنون این سازمان در قالب فرهنگسرای کتاب فضایی را طراحی کرده که در آن هنرمندان بتواند به راحتی و بدون هزینه ای هنر خود را به مردم معرفی کند.

*عکاسباشی در فرهنگسرا

در گوشه دیگری از این خیابان، عکاس باشی با لباس های سنتی و محلی به چشم می خورد؛ مصطفی زیبافر که مشغول بستن شال به کمر جوانی است، خود را عکاس باشی معرفی می کند و می گوید: این بار با توجه به برپایی نمایشگاه کتاب، عکس ها را هم با حال و هوای کتاب می اندازیم. هر عکسی در عرض ۴ یا ۵ دقیقه آماده می شود. اکثر مراجعه کنندگان دوست دارند با لباس و کلاه حکیم ویا پادشاه عکس یاد گاری بیاندازند.

* زیبافر: محوریت کتاب از موضوعات اصلی عکاسی در این فرهنگسرا است

وی می افزاید: در هر خیابان هنربا توجه به موضوعیت برنامه سعی می کنیم همان موضوع را درعکاسی به کار ببریم، به طور مثال در نمایشگاه عطر سیب از پشت صحنه هایی مانند زره و حرم، در باغ موزه دفاع مقدس از تفنگ استفاده

کردیم؛ در این برنامه نیزمحوریت کتاب از موضوعات اصلی عکاسی است.

*خط ثلث

در گوشه دیگری نیز امیر حق گشا هنرمند خط ثلث مشغول خوشنویسی است؛ وی چهار سال است که با سازمان فرهنگی هنری در خیابان هنر همکاری می کند و می گوید تمام زندگی من از همین راه می گذرد بنابراین از شهرداری و سازمان فرهنگی هنری می خواهم هر چه بیشتر هنرمندان را حمایت کند. هنرمندان دیگری نیز با رشته های گوناگونی مانند طراحی چهره، بافندگی، ریسندگی، نقاشی و رنگرزی در این خیابان مشغول کارند.

 به گزارش «توانا»، خیابان هنر همزمان با برپایی فرهنگسرای کتاب در بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب میزبان هنرمندان است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید