نمایشگاه سوخته نگاری استاد نداف در اندیشه

نمایشگاه نقاشی و سوخته نگاری با عنوان «تجلی هنر در اندیشه» با حضور افتخاری استاد مرتضی نداف هنرمند سوخته نگار و زینب محرابی هنرمند معرق کاشی، در فرهنگسرای اندیشه برپا شده است.

استاد مرتضی نداف متولد مرداد ۱۳۵۹ در کاشمر و ساکن تهران یکی از هنرمندان جوان در حیطه هنرهای تجسمی و سنتی و موسیقی سنتی است .

آثار سوخته نگاری وی در موزه هنرهای معاصرتهران، موزه مدرس کاشمر ، موزه و گنجینه آستان قدس رضوی و  موزه شخصی رهبر جهانی بکتاشیه در آلبانی به نمایش درآمده‌اند.

کتابت جز۳۰ قرآن کریم به خط استاد نیریزی از آثار مهم اوست. هشت اثر قرآنی ارزشمند سوخته نگاری از نداف، در موزه هنرهای معاصرتهران و موسسه توسعه هنرهای معاصر نگهداری می‌شود

وی در سال جهانی مولانا که از طرف یونسکو نامگذاری شده بود نمایشگاهی اختصاصی در موزه ملی آلبانی در شهر تیرانا برپا کرد و در هتل بین المللی تیرانا نیز به اجرای کنسرت تک نوازی نی پرداخت. نداف در اکسپوی جهانی شانگهای چین در سال ۲۰۱۰ حضور داشت و در آنجا به اجرای زنده سوخته نگاری پرداخت.

مرتضی نداف رکورددار کوچکترین تابلوها و کتیبه‌های هنری جهان روی چوب  است، که با چشم غیر مسلح و هنر سوخته نگاری انجام داده است. از جمله آثار ریزنگاری وی نگارش آیت الکرسی و هفت مرتبه سوره توحید روی یک دانه گندم است . صفحه اول سوره یاسین را در مقیاس ۹ میلیمتر به شکل دورانی اجرا نموده است. بسم الله الرحمن الرحیم را در مقیاس عرض نیم میلیمتر و طول ۳ میلیمتر با هویه و چشم غیر مسلح روی پرکاه کتابت نموده است. وی شمایل حضرت علی علیه السلام را روی دانه ارزن سوخته نگاری کرده است.

کوچکترین  تابلوی نقاشی جهان را در مقیاس  ۲٫۵×۳٫۵ میلیمتر با هنر سوخته نگاری و چشم غیر مسلح و به طور بداهه و بدون طراحی اولیه انجام داده است که تصویر آن مربوط به پادشاه کشور برونئی حسن البولکیا است.

زینب محرابی متولد سال ۱۳۴۰ با مدرک کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه آزاد اسلامی هنر و معماری  تهران مرکزی است.

وی دارای سابقه سی و پنج ساله گواهی هنری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. همچنین محرابی در کارنامه هنری اش به همراه گروهی از هنرمندان از سوی موزه هنرهای معاصر تهران سفر مطالعاتی به ونیز ایتالیا و پاریس فرانسه در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۹۵ را داراست و علاوه بر آن داوری بیش از ۵۰ پایان نامه دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به انجام رسانده است و تاکنون در نمایشگاه های متعدد انفرادی و گروهی از سال ۱۳۶۱ حضور داشته است.
محرابی در زمینه هنرهای تجسمی علاوه بر فعالیت های هنری، غرفه ای در مرکز ایرانسرا برج آزادی را داراست که مرکز عرضه و فروش آثار هنری او به ویژه هنر نقاشی پشت شیشه است.

همچنین در این نمایشگاه هنرمندانی چون مریم طهماسبی، شیرین محبوب، آزاده محمدی، اورینب سوسن، فرزانه علاقه مند، پریسا ابراهیم پور، آزاده محب علی، محمد نامور زمان، هلیا زاهدی حضور دارند.

نمایشگاه نقاشی و سوخته نگاری از ۲۲ تا ۲۷ تیرماه در فرهنگسرای اندیشه واقع در خیابان شریعتی نرسیده به پل سید خندان، بوستان اندیشه ، فرهنگسرای اندیشه برپاست.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید