استاد-مرتضی نداف-کیش-رونمایی-سوخته-نگاری

در نمایشگاه کوچکترین کتیبه های قرآنی درکیش از دو تابلو مرتضی نداف، با نام های”پنجره فولاد” و ” میراث نبی” با حضور دکتر مونسان و حجت الاسلام و المسلمین علیدادی رو نمایی شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در نمایشکاه کوچکترین کتیبه های قرآنی که برای نخستین بار در کشور در مرکز همایش های بین المللی  جزیره کیش به نمایش در آمده است و  درآستانه نزدیک شدن به عید سعید غدیر با حضور دکتر مونسان و امام جمعه کیش از دو تابلوی سوخته نگاری بر روی چوب اثر استاد مرتضی نداف رو نمایی شد.

بر اساس این گزارش این دو تابلو در اندازه های ۶۰  در۸۰  تازه ترین آثار مرتضی نداف است که با هنر سوخته نگاری بر روی چوب درخت افرا به زیبایی خلق شده است.

 این هنرمند با ذوق کشورمان در تابلوی میراث نبی با هنر سوخته نگاری اسامی مبارک حضرت محمد (ص) و حضرت علی (ع) و حدیث نبوی غدیر “من کنت مولاه فهذا علی مولاه” را با خط ابداعی خویش بر روی چوب حک کرده و با هنر تذهیب بر زیبایی این خطوط افزوده است. زمینه اصلی این تابلو تصویر دستان مبارک پیامبر گرانقدر اسلام و نخستین پیشوای شیعیان جهان حضرت امیر المومنین علی (ع) در روز عید سعید غدیر را نشان می دهد که پیامبر(ص) حضرت علی را به عنوان نخستین امام و ولی امر مسلمانان جهان معرفی کردند. در چهارگوشه تابلو نیز چهار فرشته مقرب الهی به زیبایی به تصویر کشیده شده اند که به گفته خالق اثر نمادی از حرکت انسان به سوی تعالی، کمال و سعادتمندی هنگام توسل به خاندان مطهر پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام است.

 وی در تابلوی پنجره فولاد نیز در زمینه اصلی دست زائری را به تصویر کشیده است که با گرفتن پنجره فولاد در حرم مطهر حضرت ثامن الحجج (ع)، شفاعت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت را طلب می کند. در این تابلو عبارت یا علی بن موسی الرضا المرتضی به زیبایی و با خط ابداعی استاد نداف بر روی پنجره فولاد حک شده است.

 امام جمعه کیش در حاشیه رونمایی از این تابلوها ضمن بازدید از آثار متعدد مرتضی نداف، از تلاش وی برای انتقال مفاهیم و فرهنگ غنی  دینی از طریق هنر به نسل جوان و آینده ساز ایران اسلامی  تقدیر کرد و گفت: هنرمند در خلق آثارخویش می کوشد تا از تمام توان و خلاقیت های ذهنی خود بهره گیرد و همین امر تاثیر گذاری آثار هنری را قوت می بخشد.

 حجت الاسلام و المسلمین علیدادی همچنین با اشاره به رونق فعالیت های فرهنگی، هنری و دینی در جزیره کیش در چند سال گذشته گفت: در بخش اجرای امور فرهنگی، تفکر دینی، نگاه جدی  و پیگیری مستمر و وظیفه محور مسئولان سیر تکاملی فعالیت ها را قوت بخشیده و امید است که این روند رو به رشد همچنان ادامه داشته باشد.

 وی با بیان اینکه بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نگاه به هنر و جایگاه هنرمند متحول شده است گفت: مسئولان با نگاهی ارزشی به مقوله هنر میکوشند تا جوانان را به فعالیت در این عرصه تشویق کنند.

 امام جمعه کیش با تشکر از حمایت های مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش برای فراهم کردن زمینه حضور هنرمندان و اساتید رشته های مختلف هنری در جزیره کیش اظهار داشت: حمایت از هنرمندان  و برگزاری چنین نمایشگاه هایی فرصت ارزشمندی است تا جوانان با هنرهای اصیل و بر گرفته از فرهنگ غنی دینی آشنا شده و انگیزه آنان برای فعالیت در این عرصه تقویت شود.

 دکتر مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز همزمان با رونمایی از دو تابلوی جدید مرتضی نداف از سایر آثار وی در نمایشگاه میراث نبی بازدید و از دقت خاص این هنرمند و ظرافت بکار رفته در خلق آثار ارزشمند تقدیر کرد.

در نمایشگاه میراث نبی که از ۲۲ شهریور و همزمان با عید سعید قربان در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش آغاز شده است ۴۶ تابلو نفیس از آثارمرتضی نداف، با موضوع آیات، احادیث، متون دینی و همچنین نمایی از کعبه مکرمه و یا صحنه های از قیام عاشورا از جمله لحظه شهادت امام حسین(ع) و برادر بزرگوارشان حضرت ابوالفضل (ع) با اسامی پنجره فولاد، میراث نبی، علی قلب زمین، اعجاز، رستگاری، هجر نگار، شفاعت رضوی و معراج پیامبر، گودال قتلگاه، علقمه، حضرت علی اصغر، سقا، به نمایش گذاشته شده است.

 در این تابلوها احادیث و آیات قرآنی همچون َ» یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً  « و » لیس کمثله شی ء«  و عباراتی مانند عشق محمد بس است و آل محمد و احادیث “یا ابالحسن انت اخی و وزیری”، ” یا علی انت امام المسلمین” و ” ان امامکم و ولیکم علی ابن ابیطالب” با  هنر سوخته نگاری به زیبایی روی چوب حک شده است.

همچنین در این نمایشگاه برای نخستین بار در کشور کوچکترین کتیبه های احادیث و عبارات قرآنی از جمله کلمه الله، و اسامی و شمایل ائمه اطهار که بر روی دانه های گندم، ارزن و پر کاه با هنر سوخته نگاری خلق شده است در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

گفتنی است مرتضی نداف هنرمند پیشکسوت کشورمان که از سن ۱۴ سالگی در شهر کاشمر هنر سوخته نگاری را فرا گرفته است در ۲۳ سال گذشته به صورت حرفه ای در زمینه خلق آثار نفیس سوخته نگاری روی چوب و آموزش و احیاء این هنر در کشور فعالیت گسترده ای داشته است. نمایشگاه میراث نبی تا ٣٠ شهریور جهت بازدید هنر دوستان در مرکز همایش های بین المللی کیش بر پا است , و علاقمندان می توانند از ساعت ۱۸ تا ۲۲ از این نمایشگاه به طور رایگان بازدید کنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.