قبل از شروع قلمزنی روی مس و برنج (یا آلیاژی به نسبت مساوی از هر دو) یا هر زمینه دیگری، اول باید ظرف مورد را قیر ریزی کرد با این کار هم در اثر ضربات چکش سطح ظرف گود نمی شود و از بین نمی رود و هم اینکه جلوی شدت صدای تولید شده گرفته می شود. قیر ریزی هم برای بوم های تخت و مسطح مثل بشقاب و سینی با گرد و مدور مثل گلدان و قندان و غیره با هم متفاوت است. برای بوم های تخت و مسطح هر گونه چربی را پاک می کنند و کناره های ظرف را می گیرند تا قیر به بیرون نریزد و سطح را هم با آب مرطوب می کنند. سپس با کفگیر یا ملاقه مخصوص قیر مذاب را روی ظرف می ریزند که باید ضخامت مناسبی داشته باشد تا بتوانند پس از سرد شدن قلم زنی روی مس را انجام دهند.

اما اگر ظرف توخالی باشد مثل گلدان، قندان و غیره قیر را داخل آن می ریزند تا ظرف کاملا پر شود و هیچ حبابی هم نگیرد. سپس بعد از سرد شدن قلم زنی روی مس انجام می گیرد. مرحله بعدی انتقال طرح است که باید طرح به سطح کار منتقل شود. در این مرحله برای انتقال طرح نیز می توان از روش قلم های مخصوص و چکش یا استفاده از کاغذ کپی (چسباندن کاغذ کپی روی بوم سپس اصل طرح بر روی آن و انتقال طرح به کمک مداد مخصوص) یا چسباندن اصل طرح (مستقیما کاغذ طراحی را روی شئ قرار داده و با قلم سنبه خطوط طرح را منتقل می کنند و سپس با استفاده از قلم و چکش و سبک های مختلف، قلمزنی روی مس انجام می گیرد) استفاده کرد.

سبک های قلم زنی روی مس

قلم زنی روی مس پس از انجام قیر ریزی و انتقال طرح، نوبت به اصل کار یعنی قلمزنی می رسد که به شیوه های مختلف قابل انجام است:

برجسته کاری: به این سبک هنر سه بُعدی و جنده کاری هم گفته می شود که ابتدا پشت کار قیر اندود شده و پس از آن طرح به وسیله کاربن منتقل شده و با قلم نیم بر طرح تثبیت می شود. سپس قیر از پشت ظرف برداشته شده و دفعه بعدی نوبت سطح اصلی یا چکش خورده ظرف است که به کمک های قلم های جنده کاری سطح ظرف برجسته می شود. سپس دوباره قیر را به همان سطح اولیه برمی گردانند تا صاف کردن و روسازی طرح های مختلف انجام گیرد. به این حالت قلمزنی نقش برجسته روی مس هم گفته می شود.

نیمه برجسته کاری یا منبت: شیوه دیگری از قلم زنی روی مس که این سبک به کمک قلم های معمولی انجام می گیرد و از همان مقابل سطح اصلی، آن را به شکل نیمه پایین می برند تا نیمه برجسته شود.

ریزه قلم زنی: این سبک از قلمزنی روی مس به خاطر ایجاد طرح و نقش های ریز و تزئین آن به کمک طرح های گل و مرغ، اسلیمی و غیره به این نام مشهور شده است.

مشبک کاری: در این سبک از قلم زنی روی مس از قلم نیم بر استفاده می گردد و سپس جدا شدن طرح از زمینه به شکل خاص هر شهر صورت می شود به نحوی که در سبک اصفهانی به کمک قلم تیزبر، در سبک اراکی به کمک اره مویی و کمان اره و در سبک شیرازی به کمک دریل و مته است. این سبک در قدیم بیشتر برای ساختن چراغ فانوسی یا ساخت و سازهای محل عبور آب استفاده می شده است.

عکسی: در این شیوه خبری از پر شدن زمینه با طرح و نقش ریز نیست بلکه با تکنیک سایه و روشن سازی زمینه بوم، طرح مشخص می گردد.

قلم گیری: این سبک از قلمزنی روی مس به کمک قلم های مخروطی انجام می شود که طرح های شیاردار به روی ظرف منتقل می شوند که در سبک اصفهانی به کمک قلم و چکش و در سبک تبریزی به کمک قلم و فشار دست است. هر چقدر زاویه قلمی که استاد قلمزن دست می گیرد کمتر باشد، شیارها نازکتر خواهند شد.

طرح قلم زنی اصفهان

طرح های قلم زنی روی مس بسیار متنوع هستند اما مدل هایی که بیشتر از همه استفاده می شود عبارتند از اسلیمی، ختایی، نیمه ختایی، گل و بوته شاه عباسی، ابنیه ها، مشبک، اشکال حیوانی، شکارگاه، منبت، گل و مرغ و غیره. این طرح ها از طرح های مناسب قلم زنی روی مس هستند که در واقع نقشه قلمزنی روی مس هستند که به شیوه های مختلف به روی ظرف اصلی منتقل می شوند که توضیح کاملی دادیم و روش های مختلف آن را آموزش دادیم.

قیمت قلم زنی روی مس

همانطور که گفتیم کسانی که مایل باشند از صنایع دستی قلم زنی برای تزئین منزل و محیط کار خود استفاده کنند چه از زمینه مسی، برنجی یا نقره ای استفاده کنند دوام و ماندگاری بسیار خوبی دارد اما چنانچه توان خرید ظروف قلمزنی روی نقره را نداشته باشند، قلمزنی روی مس قیمت بسیار مناسبتری دارد و دوام و ماندگاری آن بالاست و نقش بندی طرح ها نیز حتی به مراتب زیباتر است چرا که خاصیت فلز مس این است که چکش خواری خیلی خوبی دارد.اما در این بین انتخاب مرکز معتبر فروش محصولات قلمزنی روی مس هم بسیار اهمیت دارد. فروشگاه صنایع دستی اصفهان توانسته با در اختیار داشتن کارگاه های تولیدی اختصاصی و عرضه مستقیم ظروف قلم زنی روی مس با قیمت بسیار پایینتر به دلیل حذف افراد واسطه و ارسال شناسنامه کالا (نشانه مرغوبیت و اصل بودن کالا) رضایت حداکثری مشتریان را کسب کند.

تنها با مراجعه به بخش صنایع دستی قلمزنی و مشاهده تنوع بالای ظروف قلمزنی شده روی مس می توانید سفارش خرید خود را به شکل تکی و عمده ثبت نمایید که در خرید به صورت عمده از تخفیف های ویژه نیز بهره مند خواهید شد.همچنین می توانید از طریق تماس با شماره تلفن های اعلام شده، از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید تا بهترین محصول قلمزنی روی مس را انتخاب کرده و خریداری نمایید مخصوصا سازمان ها و ارگان های خصوصی و دولتی کشور که به منظور خرید هدایای تبلیغاتی صنایع دستی به تعداد زیاد، باید بتوانند بهترین محصول را انتخاب کنند تا اثرگذاری بسیار خوبی داشته باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید