Image result for ‫بیستمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم‬‎

آثار هنری مرتبط با واقعه غدیر باید حماسی باشد.

گروه هنر: هنرمند سوخته نگاری تأکید کرد: واقعه غدیر باید به اندازه واقعه عاشورا مطرح شود؛ غدیر حماسه‌ای بزرگ است؛ به همین دلیل اشعاری که با موضوع غدیر گفته‌ می‌شود باید حماسی باشد، آثار هنری مرتبط با آن نیز باید حماسی باشد.
مرتضی نداف، هنرمند سوخته نگاری و ریزنویس، در حاشیه برگزاری بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) اظهار کرد: هنر سوخته‌نگاری جزء هنرهای اصیل ایرانی و از جمله هنرهای منسوخ است و به دلیل سختی و دقت‌های خاصی که دارد مهجور واقع شده است و همه کس به دنبال آن نمی‌رود.
وی در مورد سوابق هنری خود گفت: من نزدیک به ۱۹ سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنم و با تکنیک‌ها و خلاقیت‌های و نوآوری که در این حوزه داشته‌ام قصد احیا و رونق این هنر را دارم. در گذشته از این هنر تنها در ساخت و تزئین وسایل موسیقی استفاده می‌شد ولی ما این هنر را به تابلوهای دیواری انتقال دادیم و آثار ارزنده‌ای در این زمینه خلق شد.
نداف افزود: به سفارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جزء سی‌ام قرآن کریم را با هنر سوخت اجرا کردم که به تائید اساتید ایران نیز رسید. نمونه‌های آثارم در موزه امام رضا(ع) و موزه هنرهای معاصر وجود دارد. در اثری که در موزه امام رضا(ع) موجود است آیهالکرسی را به صورت ریزنویسی بر روی دانه‌های گندم کتابت کردم و سوره توحید را با استفاده از هویه روی یک دانه گندم نوشته‌ام.
وی ادامه داد: از دیگر آثارم می‌توانم به کتابت سوره توحید بر دانه ارزن اشاره کنم. همچنین کوچک‌ترین کتیبه قرآنی شامل سوره توحید و … را روی پر کاه با ضخامت کمتر از نیم‌میلی‌متر و طول ۱۵ میلی‌متر کتابت کرده و آن را نذر گنجینه امام رضا(ع) کرده‌ام.
این هنرمند سوخته نگار گفت: کتابت این اثر از اذان ظهر تا اذان مغرب شب عید قربان زمان برد؛ البته نوشتن آن را بارها و بارها امتحان کرده بودم که دفعه‌های قبل هر بار به شکلی نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شد. همچنین چند سالی در سالگرد آیت‌الله مرعشی نجفی در قم تصویر ایشان را در ابعاد ۵میلی‌متری بر چوب اجرا کرده‌ام و به آقازاده ایشان هدیه داده‌ام تا به این وسیله از فعالیت‌های این بزرگمرد در حوزه نسخ خطی قرآن تجلیل کرده باشم.
وی بیان کرد: نگارش یک مرتبه آیه الکرسی و نگارش هفت مرتبه سوره مبارکه توحید با چشم عادی بر روی گندم و کتابت دعای فرج بر روی پر کاه به عرض نیم میلی‌متر و طول ۲۰ میلی‌متر از دیگر فعالیت‌های اینجانب است.
این هنرمند ریزنگار عنوان کرد: چند سالی است که با بنیاد بین‌المللی غدیر مرتبط شده‌ام و هر بار که اثری با موضوع کلام‌الله یا امیرالمومنین(ع) تهیه کردم با استقبال مسئولان مواجه شدم. آیت‌الله خزعلی و مسئولان در بنیاد بین‌المللی غدیر تشویقم کرده‌اند و گفته‌اند که هر چقدر برای حضرت علی(ع) کار کنیم کم است. حتی اثر بنده را با قیمت مناسب خریداری کردند.
نداف تاکید کرد: حضورم در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با دعوت بنیادبین‌المللی غدیر و علاقه شخصی بوده است. شخصا کشش و علاقه خاصی برای کار با موضوع غدیر و حضرت علی(ع) دارم. به نظر من واقعه غدیر باید به اندازه واقعه عاشورا مطرح شود. واقعه غدیر حماسه‌ای بزرگ است؛ به همین دلیل اشعاری که با موضوع غدیر گفته‌ می‌شود باید حماسی باشد، آثار هنری مرتبط با آن باید حماسی باشد، وقتی به موضوعی نگاه حماسی می‌شود آن موضوع حماسه‌آفرین می‌شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: واقعه غدیر بیش از اینها جای کار دارد و باید به آن توجه ویژه شود. مخصوصا بحث تبلیغات آن باید بیش از اینها مورد توجه قرار بگیرد. همچنین آداب فرهنگی آن باید توسط خود مردم با جدیت بیشتری پیگیری شود. من وظیفه خود دانستم که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن که در آن تنها بحث فرهنگی مطرح است حضور پیدا کنم تا بدین وسیله در معرفی شخصیت امیرالمومنین(ع) تلاش کوچکی کرده باشم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید