در اختتامیه‌ی نمایشگاه صنایع دستی «غدیریه» اعلام شد: افتتاح «خانه‌ی صنایع دستی ایران» در ساختمان پیشین معاونت صنایع دستی در تهران
 

آیین اختتامیه‌ی نمایشگاه صنایع دستی «غدیریه» بعدازظهر امروز (سه‌شنبه، نهم آذرماه) با حضور مسؤولان صنایع دستی و جمعی از هنرمندان در ارگ آزادی برگزار شد. به گزارش خبرنگار بخش صنایع دستی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نمایشگاه که هم‌زمان با گشایش ارگ آزادی به‌عنوان مجموعه‌ی فرهنگی و تاریخی از سوم آذرماه برپا شده بود، امروز با تجلیل از جمعی از هنرمندان پایان یافت. در این مراسم، سعید زاویه ـ‌ـ مدیر مجموعه‌ی فرهنگی هنری ارگ آزادی ــ گفت: متأسفانه در این روزها به‌خاطر تعطیلی تهران که ناشی از آلودگی هوا بود، خیلی نتوانستیم مستقبل مردم تهران در نمایشگاه صنایع دستی غدیریه باشیم. وی تخلیه‌ی ساختمان سازمان میراث فرهنگی و تبدیل آن را به فضایی فرهنگی، اتفاقی ارزنده دانست و بیان کرد: از این رخ‌داد می‌توان به‌عنوان فرصت جدیدی برای نمایش فرهنگ و هنر اصیل ایرانی استفاده کرد. به گفته‌ی او، مجموعه‌ی ارگ آزادی موقعیت شهری مناسبی دارد و امکانات دسترسی به آن نیز مطلوب است. بنابراین می‌تواند از این پس نقش خوبی را در میان مجموعه‌های فرهنگی پایتخت ایفا کند. تهمینه دانیالی ــ معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ــ نیز در این آیین، بیان کرد: هر وقت از غرب تهران وارد می‌شدیم، تجانس نداشتن شهرسازی و بافت قدیمی کاملا ملموس بود. حالا امیدوارم با ایجاد این فضای فرهنگی، آرزوی دیرینه‌ی تهرانی‌ها برای داشتن اثری تاریخی مانند استان‌های دیگر که پیشینه و مجموعه‌های تاریخی بسیار دارند، محقق شود. او هم‌چنین به آغاز حرکت‌های دولت برای کوچک‌سازی و واگذاری امور تصدی‌گری به بخش خصوصی اشاره و یادآوری کرد: ساختمان پیشین معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی (در تهران) شنبه‌ی آینده با عنوان «خانه‌ی صنایع دستی ایران» افتتاح می‌شود. امیدواریم از این پس از تمام فضاهای در اختیار برای ارائه‌ی فرهنگ و هنر ایران‌زمین استفاده شود. معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی در ادامه اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به‌دلیل نگاه ریز‌بین رییس آن، به حوزه‌ی صنایع دستی خوب وارد شده است. او در پایان از مدیر مجموعه‌ی ارگ آزادی خواست تا در حوزه‌ی اطلاع‌رسانی بیش‌تر فعالیت کند، چون در این فضا، نمایشگاه‌های فرهنگی بسیاری قرار است برپا شود.

در پایان این مراسم، با اهدای لوح تقدیر از هنرمندان بخش گالری؛ تانیک (مجسمه‌ساز)، فیضی (جلدسازی و سوخته چرم)، تابع‌منش (جواهرات صفوی و قاجار)، سلیمانی (هنر لاکی و پاپیه‌ماشه)، خراسانی اصفهانی (لایه‌چینی)، مجدی (نگارگری)، نگینی و سرمدی (تراش سنگ‌های قیمتی)، بردبار (زیور‌آلات نقره)، باقری‌نژاد (ساخت ساز)، نورانی (رودوزی‌های سنتی)، بختیاری و وفایی (شیشه‌های دست‌ساز)، ترابی (خوش‌نویسی)، “مرتضی ندافسوخت نگاری روی چوب “کمالی (نقاشی روی شیشه)، شجاعی (کولاژ روستایی)، نوری (ساخت شیشه‌ی دست‌ساز و تلفیق فلز و شیشه) و ایرانی و رحیمی (نقاشی پشت شیشه) تقدیر شدند. هم‌چنین در بخش استان‌ها از هنرمندان استان آذربایجان شرقی در رشته‌های صنایع‌ چوب، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، تابلو و ورنی، استان اصفهان در رشته‌های خاتم، قلم‌کار و میناکاری، استان تهران در رشته‌های نقاشی روی شیشه، تراش روی شیشه، فیوزگلاس، شیشه فوتی، سوزن‌دوزی، معرق چرم و سفال، استان خراسان رضوی در رشته‌های سنگ‌تراشی، پوست و چرم معرق، فیروزه‌کاری، نقاشی روی چرم، گلیم، لباس‌های محلی، رودوزی‌های سنتی، ابریشم‌بافی و شعربافی، استان خوزستان در رشته‌های کپوبافی، خراطی و سجاده، استان زنجان در رشته‌های ساخت چاقو، تولید ظرف‌های مسی، معرق و منبت، استان فارس در رشته‌های پیکرتراشی، منبت، تراش سنگ و منبت، استان کرمان در رشته‌های مس، پته‌دوزی و گلیم، استان کرمانشاه در رشته‌های گلیم و گیوه، چرم و نقره‌کوب، استان گلستان در رشته‌های پیکرتراشی، ابریشم‌بافی، سوزن‌دوزی و پلاس‌بافی ترکمن، استان گیلان در رشته‌های البسه سنتی، حصیربافی و رشتی‌دوزی، استان مازندران در رشته‌های چرم، نمدمالی و سفال‌گری و استان مرکزی در رشته‌های پیکرتراشی، ماکت و قلم‌زنی و استان همدان در رشته‌های چرم، سفال و معرق تجلیل شدند. در ادامه‌ی این مراسم از گروه‌های هنری میسان (عشایر عرب خوزستان) و مندیر (عشایر بختیاری خوزستان) و هنرمندان شرکت صنعت سرام تجلیل شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید