اسلام آوردن یک جوان کلیمی در جشنواره سوخته‌نگاری «بر ساحل غدیر»

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در این آیین که با حضور هنرمندانی از ده استان کشور و سه استان سیل زده گلستان ، لرستان و خوزستان همراه بود، آثاری درباره مولا علی (ع) و عید مبارک غدیر خلق  شد. همچنین از دو اثر سوخته نگاری مرتضی نداف و  زهرا مودب زوج هنرمند کشور نیز رونمایی شد.

در این مراسم چهره‌هایی چون حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی بحرالعلوم؛ مدیر موسسه فقه پویان قم، فداحسین مالکی؛ دیپلمات ارشد کشور و علی اصغر امیرنیا؛ مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سخنرانی پرداختند.

حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی بحرالعلوم درباره اقدام هنرمندان سوخته نگار گفت: در روزگاری که تا به کسی پولی ندهی کاری برایت نمی‌کند، میبینیم که این هنرمندان عزیز از اقصی نقاط کشور با عشق و ارادت به ساحت مولا علی (ع) اینگونه عاشقانه به خلق اثر می‌پردازند. این اتفاق جای بسی شکر و شعف دارد و پیامش این است که عشق به اهل بیت (ع) و ولایت در دل هنرمندان ولایی کشور در جوش و خروش است. دستگاه‌های متولی فرهنگ و هنر نیز وظیفه دارند بهترین حمایت‌ها را از هنرمندان کشور داشته باشند و آن‌ها را رها نکنند.

وی افزود: موسسه سوخته نگاری ایران با جمعیت زیادی که در کل کشور دارد، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. اگر امکانات و حمایت‌های لازم در اختیار این مجموعه قرار گیرد، می‌تواند موجب رقم خوردن اتفاقات موثری در حوزه اشاعه فرهنگ ناب علوی با زبان هنر شود.

در ادامه این آیین، فدا حسین مالکی دیپلمات ارشد کشور با اشاره به دیپلماسی هنر در مجامع بین المللی گفت: سال‌ها پیش در جلساتی که در سازمان ملل داشتیم، به من گفتند سفیری که در مقابلت نشسته بسیار ایران ستیز است و دشمن سرسخت و مخالف شدید ایران است. باید مراقب باشید که در مذاکرات و جلسات بتوانید نظرش را درباره ایران تغییر دهید . مدتی بعد وقتی او به ایران آمد، از وی خواستم دیداری با یکی از خانواده شهید داشته باشد. ابتدا مسئولین وزارت خارجه با این امر مخالفت کردند اما پس از اصرار بنده موافقت شد. او را به منزل یکی از خانواده‌های شهدا بردیم . در این دیدار فرزند شهید، نقاشی ساده‌ای را که کشیده بود به او تقدیم کرد. او تحت تاثیر مظلومیت خانواده‌های شهدا قرار گرفت اما به روی خودش نیاورد.

وی ادامه داد: مدت زیادی نگذشته بود که در دیداری مجدد با آن دیپلمات سرسخت و مخالف ایران، دیدیم که ادبیات و رفتارش کاملا تغییر کرده است. پرسیدیم چه شده که  موضعت تغییر کرده است؟ گفت تا وقتی با جامعه مدنی شما از نزدیک آشنا نشده بودم و آن دیدار را نداشتم، همیشه مواضع تندی داشتم. یادتان هست آن فرزند شهید به من یک نقاشی هدیه کرد؟ آن اثر هنری و رفتار مهمان نوازانه شما ایرانی‌ها کاملا نظر من و بسیاری از افرادی که از این اتفاق مطلع شدند را تغییر داد.

وی یادآور شد: در دنیای امروز، سیاست‌ورزی خود یک هنر است. اگر بتوانیم تعامل و گفتگوهای سازنده را با لطافت و ظرافت انتقال دهیم، قطعا شرایط فرهنگی رو به رشد و تعالی پیش خواهد رفت.

علی اصغر امیرنیا به عنوان سخنران بعدی آییین افتتاحیه جشنواره ملی سوخته نگاری « بر ساحل غدیر» گفت: خوب است هنرمندانی که آثارشان از نقاط مختلف کشور به جشنواره راه پیدا کرده است، در تمامی زمینه‌ها مثل خوشنویسی و نگارگری و طراحی و تذهیب مسلط شوند.

وی درباره این اقدام موسسه سوخته نگاری ایران گفت: تبلیغ و ترویج معارف اهل بیت (س) با زبان هنر بسیار تاثیر گذار است و هنر خود یک رسانه است که هرچقدر تقویت شود، تاثیرات روحی و روانی بیشتری بر جامعه می‌گذارد.

وی با بیان احادیث، روایات و آیاتی درباره فضیلت اعیاد قربان و غدیر، هنرمندان را تشویق کرد تا در زمینه‌هایی که فعالیت دارند، با قدرت و پشت کار بیشتری موجب اشاعه اسلام در مجامع بین المللی شوند.

در بخش دیگری از این مراسم، جوان کلیمی‌ای که عاشق فرهنگ اهل بیت (س) شده بود، با دعوت حجت الاسلام طباطبایی بحرالعلوم از شهر قم به دین مبین اسلام و مذهب تشیع مشرف شد. وی گفت: خوشحالم در یک نمایشگاهی که به نام مولا علی (ع) برپا شده است شهادتین را به زبان می‌آورم .

این جوان تازه به اسلام گرویده افزود: امام حسین (ع) و عشق به او باعث شد من شیعه شوم و نامم را به عشق مولا علی (ع) و میمنت این ایام علی بگذارم. پس از قرائت شهادتین توسط حجت الاسلام طباطبایی بحرالعلوم،  مرتضی نداف؛دبیر جشنواره ملی و مردمی بر ساحل غدیر نیز در هنگامه ظهر، برای وی اذان قرائت کرد تا در اولین روز شیعه شدنش، طنین آوای بلند اسلام در خاطرش نقش بندد.

نداف در ادامه طی سخنانی گفت: خاطرمان هست که رهبر عزیزمان فرمان آتش به اختیار را در حوزه فرهنگی صادر کردند . این یک حکم شرعی و واجب است. کسانی که در کشور مسئولیت فرهنگی و هنری دارند، شرعا و قانونا باید مطیع امر ولی فقیه باشند و بدانند فرهنگ اگر مختل شود، حیثیتمان را به باد داده‌ایم.

وی افزود: فرهنگ مثل ریشه یک درخت است؛ اگر ریشه آن در لجن باشد درخت را می‌خشکاند و اگر ریشه در خاک و آب گوارا داشته باشد، محصول آن درخت شیرین است. چنان‌چه به فرهنگ  توجه شود، نسل‌های ما در مسیر هدایت، رشد و تعالی گام برمی‌دارند.

دبیر جشنواره ملی و مردمی «بر ساحل غدیر» خاطرنشان کرد: این فرهنگ اصیل مردم ایران بود که ثمره‌اش به انقلاب اسلامی منجر شده است. این فرهنگ انقلاب اسلامی است که امروز ابرقدرت‌های جهان را به زانو درآورده است. پس بیاییم همه با هم برادرانه و به عشق مولا علی (ع) که فرهنگش در جان ما رخنه کرده است، به میمنت اعیاد قربان و غدیر عهد و پیمان ببندیم و دل امام عصر (عج) را شاد کنیم و برای فرهنگ ناب اهل بیت (س)، هر چه توان داریم به کار گیریم؛ چراکه خیر و سعادت دنیا و آخرت ما در گرو رضای خداوند و ائمه اطهار(ع) است.

نمایشگاه آثار سوخته‌نگاری جشنواره ملی و مردمی «بر ساحل غدیر» از ۲۱ تا ۳۱ مرداد جاری  در تالار آینه مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران برپا است

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.