دو نوع اصلی ارگ‌ها شامل ارگ بادی و ارگ برقی(الکترونیک) می باشند.
ارگ (organ) از جمله سازهای کلاویه ای و از خانواده سازهای بادی است، که نام آن برگرفته از کلمه یونانی (όργανον ارگانون) به معنای ابزار، عضو یا وسیله است.
ارگ را می توان از جمله قدیمی ترین سازها برای اجرای مراسم مذهبی در کلیسا به شمار آورد. در گذشته این ساز را در زبان فارسی و عربی ارغنون می نامیدند.

این ساز به دلیل امکان انتخاب گسترده انواع صداها مانند پیانو، درام کیت، ارگ کلیسا، فلوت و همچنین انتخاب
سازهایی چون پرکاشن‌ها، شیپور یا حتی ساز‌های زهی و
… نسبت به سایر سازها پرکاربرد تر است.
ارگ ها معمولا دارای پنج ردیف کلید یا شستی سیاه و سفید و جایگاهی برای پدال های متعدد می باشند که بر اثر ضربه بر روی کلید ها، ساز‌ نواخته می شود.
تا زمانی که فشار بر روی کلیدها وجود دارد، صدا و نت ادامه می یابد و می تواند صدای یک نت را برای مدت زمان نامحدودی نگه دارد، بدون اینکه به نواختن دوباره آن نیازی باشد.
در ارگ‌ برخلاف پیانو، شدت فشردن کلیدها تاثیری در تغییر صدای تولید شده ندارد. اما اهرم هایی برای قطع و وصل صدا در ساز وجود دارد که نوازنده می تواند آن ها را تنظیم کند و به وسیله کلید قطع با قطع و وصل کردن جریان هوا سبب تغییر درجه صدا شود.
همچنین قرار داشتن پدال هارمونیم در برخی ارگ ها سبب می شود که نوازنده بتواند سطح صدا را به تدریج کم یا زیاد کند.
ارگ سازی است قابل حمل بدون نیاز به کوک که در اندازه و کیفیت های مختلفی وجود دارد از جمله:
۱-سکووانسر sequencer
۲-سینت سازر synth sizer
۳-ارنجر arranger
۴- میدی کیبورد midi keyboa
دو نوع اصلی ارگ‌ها شامل ارگ بادی و ارگ برقی(الکترونیک) می باشند.
ارگ بادی از یک ردیف لوله با اندازه‌های مختلف تشکیل شده ‌است که صدا از نوسان هوا در این لوله‌های صوتی تولید می‌شود.
در ارگ برقی مدارهای الکترونیک نوسان می‌سازند و بلندگویی صدا را به گوش می‌رساند.

ارگ را بهتر بشناسید-بررسی ویژگی های ساختاری این ساز
ارگ را یکی از بزرگترین سازهای موسیقی می دانند به خاطر ویژگی هایی که دارد. در کلیسا ها ارگ را در محراب تالار عبادت کار می گذارند و به نوعی جزئی از بنای کلیسا می باشد. این ساز جزو ساز های بادی بدون زبانه می باشد. این ساز دارای کلاویه می باشد یعنی کلید هایی شبیه آنچه که در پیانو دیده اید. هر صدا در ارگ حاصل فشردن یک کلاویه می باشد که در نتیجه ی فشار دادن یک کلید ارگ دریچه ی هوا باز می شود و از لوله ی صوتی که مربوط به کلید است عبور می کند، نتیجه ی این فرایند تولید صوتی است که به آن صدای ارگ می گوییم.

هوا چگونه تولید می شود؟

هوا در ارگ به وسیله ی یک دستگاه مکانیکی یا یک موتور الکتریکی تولید می شود و به پشت دریچه ها فرستاده می شود. درواقع این ساز جزو سازهای شستی دار بادی می باشد.

کلید های ارگ در دو، سه و یا چهار ردیف به صورت طاقچه مانند روی هم قرار گرفته اند. در جلوی پای نوازنده  نیز به مانند پیانو دو ردیف پدال قرار گرفته است که اگر نوازنده با پاهای خود آنها را فشار دهد صوتی بسیار بم از هر یک به به وجود می آید. این پدال ها با آنچه که در پیانو دیده اید کاملا فرق دارد

وسعت صدایی این ساز چقدر است؟

ارگ بزرگ چیزی حدود نه اکتاو وسعت صدایی دارد که گستره ی صوتی بسیار زیادی است.

ارگهای برزگ و کوچک:

از این ساز نمونه های کوچک نیز ساخته شده است که قابل حمل نیز می باشند در داخل این نمونه سازها مخازن باد تعبیه شده است که دم ان زیر پاهای نوازنده است و هیچ پدالی نیز ندارد و نیز برخلاف نوع بزرگش یک ردیف شستی دارد. ضمن اینکه وسعت کمتری نسبت به نوع بزرگ دارد.

ارگهای الکترونیکی:

با پیشرفت تکنولوژی نوع الکترونیکی این ساز نیز روانه بازار شده است که صوت در آن توسط دستگاه های الکترو آکوستیکی تولید می شود و از چهار تا هفت اکتاو نیز موجود می باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید